Samorząd szkolny

Od samego początku istnienia szkoły działa Samorząd Uczniowski. Pierwsze wybory do Samorządu Szkolnego odbyły się we wrześniu 1967 roku. Aktualnie w szkole działają dwie organizacje samorządowe: "Mały Samorząd" skupiający uczniów klas I-III, którego opiekunem jest p. Anna Korzeniewska oraz "Duży Samorząd" skupiający uczniów klas IV-VI którego od września 2009 r. opiekunem jest p.Izabela Janecka. Do czerwca 2009 r. przez dziewiętnaście lat funkcję tę pełniła pani Teresa Berent. Rada Samorządu Szkolnego, jak co roku, wybierana jest we wrześniu. W roku szkolnym 2012/2013 wybory do samorządu klas IV – VI odbyły się 19 września i poprzedzone były prawdziwą kampanią wyborczą. Kandydaci do rady samorządu przygotowali swoje plakaty wyborcze i zaprezentowali się przed całą szkołą na „szkolnym wiecu wyborczym”. Swoje głosy, zgodnie z zasadami demokracji, oddać mogli wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

Głównym zadaniem Samorządu Szkolnego klas IV – VI jest reprezentowanie społeczności uczniowskiej oraz pomoc w organizowaniu życia kulturalnego szkoły. Od wielu lat organizujemy więc Kolorowy Dzień Szkoły. Jest to święto Szkoły przypadające na 271 dzień roku. Dwa razy do roku, we wrześniu i w maju, bawimy się na festynach środowiskowych, na których czeka na nas wiele atrakcji, m.in. przedstawienia, pokazy taneczne, loteria fantowa, konkursy, stoiska z różnymi „robótkami ręcznymi”, gry i zabawy dla najmłodszych, mnóstwo smakołyków, kawiarenka, trampoliny, kucyki, strzelnica, ruady, liny wspinaczkowe … A wszystko to pod kierunkiem pani Izabeli Janeckiej zapewniają nam nasi nauczyciele, rodzice i sponsorzy.

Co roku świetnie bawimy się również na przedstawieniach z okazji Dnia Nauczyciela. Uroczyście obchodzimy ważne święta państwowe, m.in. Święto Odzyskania Niepodległości, uchwalenie Konstytucji 3 Maja. 25 listopada całą szkołę opanowują pluszowe misie. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przygotowujemy audycje, konkursy i muzyczne przerwy. W grudniu odwiedza nas. Mikołaj, który ma dla nas zawsze coś słodkiego. W Dzień Wiosny topimy Marzannę i chwalimy się swoimi talentami. Nasi uczniowie mogą bawić się również na dyskotekach szkolnych, które prowadzą uczniowie z radiowęzła szkolnego.

Działamy charytatywnie. Staramy się pomagać osobom potrzebującym z naszego najbliższego otoczenia, organizując np. świąteczne kiermasze, z których dochód przeznaczamy na świąteczne paczki dla niektórych naszych uczniów. Od wielu lat uczestniczymy w akcji "Góra Grosza", podczas której zbieramy "grosiki", które wspomóc mają tworzenie rodzinnych domów dziecka. W roku 2009 prowadziliśmy akcję "Serce dla Afryki”, której celem było pozyskanie funduszy na zorganizowanie bożonarodzeniowego przyjęcia dla dzieci z Zambii, w misji prowadzonej przez siostry Boromeuszki. W roku 2010 „zaadoptowaliśmy na odległość” grupę dzieci z sierocińca w Mongolii, którymi opiekujemy się do dziś.

Samorząd klas IV - VI pracuje w sekcjach:
  • opiekun Samorządu Szkolnego
    - pani Izabela Janecka-Żabowska