Godziny pracy pielęgniarki szkolnej

Piątek 9:00 - 13:55

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego
Warszawa - Mokotów w latach 2015-2018 będzie realizować
następujące programy profilaktyki zdrowotnej.

chlopiec15"Program wczesnego wykrywania wad wzroku i zeza dla uczniów klas II szkół podstawowych na terenie m. st. Warszawy na lata 2015-2018"
Zakresy tematyczne programu:
- zapobieganie rozwojowi niedowidzenia i poprawa funkcji narządu wzroku u dzieci,
- zwiększanie liczby dzieci z wcześnie zdiagnozowanymi wadami refrakcji i zeza oraz wdrożenie u nich leczenia w okresie, w którym efekty kliniczne są najlepsze,
- obniżenie częstości występowania nieskorygowanych wad wzroku u dzieci i młodzieży oraz zwiększenie świadomości społecznej (szczególnie wśród rodziców) na temat występowania wad refrakcji i zeza u dzieci, ich konsekwencji oraz potrzeby wczesnego diagnozowania i leczenia.
"Program poprawy stanu zdrowia jamy ustnej dla uczniów klas II szkół podstawowych na terenie m. st. Warszawy na lata 2015-2018"
Zakresy tematyczne programu:
- obniżenie częstości występowania próchnicy u dzieci i młodzieży oraz poprawa ich jakości życia,
- kształtowanie postaw prozdrowotnych i rozwijanie właściwych nawyków higienicznych,
- zapewnienie niezbędnej profilaktyki fluorkowej poprzez szczotkowanie zębów pastą z fluorem.
"Program profilaktyki i korekcji wad postawy dla uczniów klas IV szkół podstawowych na terenie m. st. Warszawy na lata 2015-2018"
Zakresy tematyczne programu:
- wczesne wykrywanie wad postawy, szczególnie skolioz u dzieci oraz zmniejszenie odsetka dzieci w nierozpoznanymi wadami postawy, a także ograniczenie ich następstw,
- wykrycie istniejących zaburzeń statyki ciał
- zwiększenie świadomości zdrowotnej uczniów i ich rodziców/opiekunów w zakresie wad postawy,
- zapobieganie progresji wad postawy.

toothW trosce o zdrowie jamy ustnej dzieci w szkole prowadzone będą zabiegi, których celem jest przeciwdziałanie próchnicy zębów. Państwa dziecko, w ramach programu profilaktycznego, 6-krotnie w ciągu roku - w odstępach 6 tyg. - objęte będzie nadzorowanym szczotkowaniem uzębienia środkami fluorkowymi. Przy tej okazji każde dziecko będzie miało możliwość nauczenia się prawidłowego sposobu szczotkowania i wyrobienia właściwych nawyków higienicznych. Spodziewamy się, że ta prosta, skuteczna i powszechna metoda zmniejszy zapadalność na chorobę próchnicową zębów.
Ze swej strony zapewniamy rzetelną i fachową opiekę oraz nieodpłatne dostarczenie preparatów fluorkowych.
Uprzejmie prosimy o dopilnowanie , aby w wyznaczone dni dzieci przyszły do szkoły z własną szczoteczką do zębów, najlepiej nową, zakupiona specjalnie do tego celu, podpisana imieniem i nazwiskiem i odpowiednio zapakowaną (pudełko, torebka foliowa).
Informację o terminach zabiegów w poszczególnych klasach znajdą Państwo na tablicy ogłoszeń lub przekaże ją wychowawca klasy.
Spodziewamy się, że nasze starania o zdrowie jamy ustnej uczniów zostaną przez Państwa poparte wyrażeniem zgody na uczestniczenie dziecka w programie profilaktycznym.

Fluoryzacja w klasach I-VI jest obowiązkowa.
Uczeń z nadzorowanego mycia zębów preparatem fluorkowym może być zwolniony po dostarczeniu pisemnej prośby.